KAI zapowiedź kongresu

 

KATOLICKA AGENCJA INFORMACYJNA

o I Krajowym Kongresie Parafialnych Rad Duszpasterskich w Licheniu 14/15.09.2013 r.

 

I Ogólnopolski Kongres Parafialnych Rad Duszpasterskich  - zapowiedź Kongresu

Ok. 1,2 tys. osób przybędzie 14 września do Lichenia, by wziąć udział w I Kongresie Parafialnych Rad Duszpasterskich. Celem dwudniowego spotkania jest podsumowanie dotychczasowej działalności Rad, ocena szansy ich rozwoju oraz wymiana doświadczeń i oczekiwań członków. Zostaną także przedstawione wyniki badań socjologicznych dotyczących funkcjonowania Rad.

Spotkanie rozpocznie się 14 września o godz. 11.00, a zakończy w niedzielę 15 września po Mszy św. o godz. 12.00. Program Kongresu zawiera wspólną modlitwę, wykłady i spotkania w grupach tematycznych. Uczestników przywita w sobotę 14 września o godz. 11.15 abp Gądecki w licheńskiej bazylice, a następnie w południe przewodniczyć będzie Mszy św. Część wykładowa rozpocznie się o godz. 15.00 w kaplicy Całunu Turyńskiego (dolny kościół).

Czytaj więcej: KAI zapowiedź kongresu

KAI relacja z soboty

 

Licheń: Kongres Parafialnych Rad Duszpasterskich  - relacja z soboty 14.09.2013

O roli świeckich w posłudze duszpasterskiej Kościoła i wynikach badań socjologicznych nad rolą i specyfiką rad duszpasterskich w polskiej rzeczywistości debatowali uczestnicy I Krajowego Kongresu Parafialnych Rad Duszpasterskich, który rozpoczął się dziś w sanktuarium w Licheniu. Jego organizatorem jest Komisja Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, której przewodniczy metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

W Święto Podwyższenia Krzyża Świętego metropolita poznański mówił w homilii o krzyżu, jako najważniejszym znaku wiary, który poprzez pokonanie śmierci prowadzi do życia wiecznego z Bogiem. Krzyż można odczytywać jako relikwię, na której umarł Jezus Chrystus, ale także jako przedmiot naszego zbawienia - wskazywał kaznodzieja. "Ten krzyż nie może nie budzić litości nawet w najtwardszych sercach. Jest bowiem najwyższym objawieniem miłości Boga do każdego z nas - powiedział abp Gądecki. - To właśnie z miłości do nas Chrystus umiera na krzyżu. Tej tajemnicy krzyża objawia się w pełni niepowstrzymana potęga miłosiernej miłości Ojca Niebieskiego, który aby pozyskać na nowo miłość swojego stworzenia, zgodził się zapłacić najwyższą cenę krwi swojego jednorodzonego syna" - podkreślił metropolita poznański. Zwrócił następnie uwagę, że samo cierpienie w oczach Boga nie ma żadnej wartości bez ofiary krzyża. "Krzyż naszego Zbawiciela jest najwyższym objawieniem miłości Boga do każdego z nas. To z miłości do nas Chrystus umiera na krzyżu. W cierpieniu krystalizuje się miłość. Tylko w miłości krzyż staje się tratwą, dzięki której możemy przeprawić się na drugi brzeg nadziei" – tłumaczył abp Gądecki.

Czytaj więcej: KAI relacja z soboty

KAI relacja z niedzieli

 

Licheń: I Krajowy Kongres Parafialnych Rad Duszpasterskich  - relacja z niedzieli 15.09.2013

Jak dzielić się wiarą i ją świętować oraz jak służyć najbardziej potrzebującym w parafii zastanawiano się podczas zakończonego dziś w Licheniu I Krajowego Kongresu Parafialnych Rad Duszpasterskich. Spotkanie z udziałem ponad 1200 osób z całego kraju służyło podsumowaniu działalności oraz wymianie doświadczeń i oczekiwań członków tych gremiów. Wedle zaprezentowanych badań istnieją one w 80. proc. polskich parafii.

- Musimy Chrystusową wiarę, nadzieję i miłość nieść drugiemu człowiekowi w przekonujący sposób – podkreślił bp Wiesław Mering, który wygłosił homilię podczas Mszy św. wieńczącej Kongres. Zwracając się do przedstawicieli Parafialnych Rad Duszpasterskich biskup włocławski powiedział, że „Bóg powołał nas wszystkich do wolności i ku wolności. Wolność Chrystusa dana chrześcijanom polega na upodobnieniu do Mistrza, do samego Jezusa Chrystusa”.

Czytaj więcej: KAI relacja z niedzieli

Copyright 2013 Archiwum.
Template Joomla 1.7 by Wordpress themes free